1223 Budapest, Gyula vezér út 47/B. III. em. 8.
E háromnapos nemzetközi konferencia megszervezésére az adott alapot, hogy az utóbbi fél évszázadban a házasság és a család intézménye körül komoly válságtünetek alakultak ki és ezek idővel inkább erősödnek, mint javulnak, pedig sokba kerülnek mind az egyén, mind közösségei és így az egész társadalom számára.
A párkapcsolatok többnyire individualizálódtak, önzővé váltak, megsokszorozódott a depresszió és demográfiai válság alakult ki Magyarországon, Európában, Észak-Amerikában és a gazdaságilag fejlettnek nevezett világban szinte mindenhol. Az individualizálódott párkapcsolatok következményeinek és hatásainak elemzésével, valamint a kiutak keresésével alig foglalkozik valaki. A depressziót az orvostudomány gyógyszerekkel próbálja kezelni. A demográfiai válságot az országok családpolitikája többnyire a gyermekek után járó anyagi jellegű támogatásokkal igyekszik enyhíteni. Ugyanakkor mára már közismert, hogy nem a szülőknek juttatott állami támogatások csekély volta okozta és okozza e válságot és így ezektől hosszútávú és kielégítő megoldás nem várható.
Ez idő alatt olyan ideológiák és párkapcsolati formák terjedtek el, mára már szinte globálisan, amelyek nyilvánvalóan károsak az egyén és közösségei számára. Ezek mindegyike a házasság fogalma elleni támadásként értelmezhető. Mára már a házasság fogalmának minden részlete támadás alá került. Így ezen ideológiák és párkapcsolati formák, valamint hatásaik tudományos vizsgálatára nagy szükség van.
A konferencia szervezői úgy gondolják, hogy a párkapcsolati kultúra színvonalának jelentős emelése nélkül e válságtünetekre és így a demográfiai válságra eredményes és emberséges megoldás nem adható, hiszen a válság alapvető oka a párkapcsolati kultúra alacsony színvonalában keresendő. A megoldás keresése erkölcsi kötelessége a szaktudományoknak, az egyházaknak, a témakörhöz tartozó civil szervezeteknek és az államok kormányainak is.
Kívánunk a konferencia minden résztvevőjének jó egészséget, hasznos eszmecserét és munkájukban sok sikert.
Mottó: „A demográfiai válságot csak a családi élet válságának gyógyításával lehet megoldani”
A nemek kapcsolatára, a házasságra és a családra vonatkozó olyan értékrendre van szükség, amely elősegíti az egyének és közösségek testi-lelki egészségét, harmonikus fejlődését, és védi őket a káros hatások ellen. Ettől lesz értékek rendszere. Az utóbbi évtizedekben a valódi és a hamis párkapcsolati értékek teljesen összekeveredtek. Az egyén nem – vagy csak nehezen – látja előre a számára lehetséges döntések, utak és életmódok hasznos vagy káros voltát.
A hagyományos családmodellt a fogyasztói társadalomban évtizedek óta intenzív támadás éri. Kimondhatjuk, hogy kulturális háború folyik a házasság és a család intézménye ellen. E támadás eddigi három fő frontja a szabad szerelem, a homoszexualitás, és a gender-, illetve queerelmélet elterjesztése volt. Újabb és újabb frontok formálódnak. Mindegyik a szexualitást célozta és célozza meg. A családot lebontani igyekvő politikai és gazdasági hatalom helyesen ismerte fel, hogy a családot az emberek szexuális viselkedésének befolyásolásával lehet leginkább szétzúzni. Sikeres tevékenységük nyomán eldurvultak a párkapcsolatok, és meggyengült a házasság és a család intézménye.
Ha e támadásokkal nem nézünk szembe, ha ezek ellen nem védekezünk, akkor kevés esélyünk lehet a demográfiai válság emberséges és eredményes megoldására, a családok szétesésének hatásos csökkentésére, a káros önzés és a pszichés betegségek szignifikáns visszaszorítására.
A demográfiai válság a családi élet válságának egyik tünete, így a demográfiai válság enyhítéséhez a családi élet válságának csökkentésével kell hozzáfogni, hiszen ellenkező esetben a párkapcsolati válság fokozódása a társadalom egészét tovább betegítené és így a társadalom létét tovább veszélyeztetné.
Aggasztó, hogy a demográfiai válságot az érintett országokban nem a szabados szexualitás visszaszorításával igyekeznek enyhíteni. Annak megfékezése nélkül a demográfiai válság emberséges megoldására nincs lehetőség. A szabados szexualitás alapjaiban sérti az emberi, különösen a női méltóságot, tárgyiasítja a nőt, növeli a pszichés és számos egyéb betegség, az önzés, az abortusz és az elmagányosodás esélyét, és nehezíti a gyermekek egészséges fejlődését.
Mára a szabados szexualitás széleskörűen elfogadottá vált. Az emberek jelentős többsége a különböző párkapcsolati típusok és életvitelmodellek késői hatásait nem megfelelően ismeri, vagy nem ismeri. Így a párkapcsolati kulturálatlanság és önzés szintje, valamint e területen az erkölcsiség háttérbe szorulása aggasztó. A politika, a társadalomtudományok és az egyházak feladata, hogy a közjó ügyét képviseljék. Ezért nem hagyhatják, hogy az emberek testi-lelki egészsége és legfontosabb emberi kapcsolatai tudatlanság és érzéketlenség miatt menjenek tönkre. Magyarországon az Alaptörvény és a sarkalatos családvédelmi törvény is a házasság és a család intézményének védelmére kötelez.
Háromdimenziós családpolitikára van tehát szükség:
Meggyőződésünk, hogy a családpolitika első és második dimenziója nélkül nem várható a házasság és a család intézményének megszilárdulása és a családi élet válságának, valamint a demográfiai válságnak egészséges hosszú távú enyhülése, majd megszűnése. Önmagában a harmadik dimenzió nem lehet elegendő sem a családi élet válságának sem a demográfiai válságnak a leküzdésére, hiszen nem a szülőknek juttatott közvetlen anyagi támogatások hiánya okozta és okozza e válásokat.
Magyarország Alaptörvénye nemcsak a házasságot és a családot védi, hanem a keresztény kultúrát is. A családot lebontani igyekvők arra is rájöttek, hogy nem feltétlenül kell az egyházakat támadni, elegendő a szabados szexualitást elterjeszteni, és a spiritualitás ennek következtében elapad. A keresztény kultúra megőrzése ugyanis lehetetlen a szabados szexualitás mellett. A házasság és természetesen a kereszténység is összeegyeztethetetlen a szabad szerelemmel.
Végül utalunk azon kutatási eredményre, amely szerint fejlett kultúra csak olyan társadalmakban jött létre a történelem során, amelyekben a házasság előtti szexuális absztinenciát mind a nők, mind a férfiak számára elvárták. Ez védte a nőket, a gyermekeket, a családot és végül az egész társadalmat. Így nem túlzás azt állítani, hogy nem a civilizáció hozta létre a házasságot, hanem a házasság hozta létre a civilizációt. Amikor a szexuális normák bármi okból fellazultak, akkor a társadalom minden esetben maximum három generáción belül széthullott. Ne hagyjuk, hogy országainkkal is ez történjék!
A konferencia feladata még, a fentiek alátámasztásán túl, a párkapcsolati kultúra színvonalának emelésére a már bevált amerikai, lengyel, magyarországi és horvátországi jó gyakorlatból néhány példának a bemutatása, valamint egy a család jogairól készült nemzetközi egyezmény ismertetése is.
Megoldáskeresés a családi élet és a demográfia válságára
A demográfiai hanyatlás a családi élet válságának egyik tünete, ezért a népességcsökkenés megállításához nélkülözhetetlen a hagyományos családmodell erősítése, alapvető értékeinek tudományos és kulturális alapon történő megfogalmazása, védelme, széleskörű terjesztése. Ennek hiányában az általános párkapcsolati válság a társadalom egészét tovább betegíti, létünket veszélyezteti. Fontos és sürgős, a stabil családok kialakulását, fennmaradását támogató értékrend népszerűsítése, illetve az ezt akadályozó tendenciák feltárása.
A konferencia programja az első napon
2021. május 27. csütörtök
Regisztráció a meghívottaknak:
8:30 – 09:00
Megnyitó:
Nyitó előadás:
Egyházi vezetők reflexiói a párkapcsolati kultúra és demográfia témakörben:
Üléselnök: Náray-Szabó Gábor
Kávészünet I.:
Hozzászólások és kerekasztal-beszélgetés az előadókkal:
Moderátor: Csabai Tiborné, Margit a Családtudományi Szövetség elnöke és Balásházy Imre a Családtudományi Szövetség alelnöke
Ebédszünet:
Hazai szakmai előadások I.:
Üléselnök: Farkas Péter
Kávészünet II.:
Hazai szakmai előadások II.:
Üléselnök: Mindszenty Andrea
15:15 – 15:35 Surányi-Vadas Tímea: Tabletta, lombikprogram és családi életre nevelés. A Családtudományi Szövetség alelnöke, a Jövője Van Mozgalom elnöke
15:35 – 15:55 Farkas Péter: Szeretet – Család. (A keresztény családfelfogás és a globalizáció.) Szociológus, Kopp Mária Intézet a Népesedésért és Családokért (KINCS) volt kutatásvezetője
15:55 – 16:15 Horváth Júlia Borbála: A párkeresési kultúra kulturálatlansága. Kulturális antropológus
16:15 – 16:35 Balásházy Imre: Háromdimenziós családpolitika és a családok megerősítésének stratégiai terve. A Családtudományi Szövetség alelnöke, az Európai Családtudományi Társaság titkára
Könyvbemutató:
Üléselnök: Surányi-Vadas Tímea
Külföldi szakmai előadás:
Üléselnök: Krúdy Tamás
Kérdések a négy délutáni szekció előadóihoz:
Zárszó:
A konferencia programja a második napon
2021. május 28. péntek
Megnyitó:
Hazai szakmai előadások:
Kávészünet I.:
Külföldi előadások I.:
Hozzászólások és kérdések a két délelőtti szekció előadóihoz:
Ebédszünet:
12:40 – 13:40
Külföldi előadások II.:
Kávészünet II.:
Külföldi előadások III.:
Hozzászólások és kérdések a két délutáni szekció előadóihoz:
Zárszó:
A konferencia programja a harmadik napon
2021. május 29. szombat
Megnyitó:
Hazai szakmai előadások I:
Kávészünet I.:
Hazai szakmai előadások II:
Hozzászólások és kérdések a két délelőtti szekció előadóihoz:
12:30 – 13:10 A kerekasztalt vezeti: Pribék László és Nagy Péter
Ebédszünet:
13:10 – 13:40
Kárpát-medencei szakmai előadások:
13:40 – 14:00 Pásztor Csaba (Felvidék): Mulandó és maradandó értékek. Mátyusföldi Nagycsaládosok Egyesületének elnöke, Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségének alapító tagja
14:00 – 14:20 Gergely Orsolya és Tiboldi Beáta (Erdély): Gyermekvállalás Székelyföldön a tények és trendek tükrében. Mit tehetnek a helyi (erdélyi) civil- és családsegítő szervezetek a hagyományos vonalak megőrzéséért? Gergely Orsolya: szociológus, egyetemi oktató, Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, Társadalomtudományi Tanszék, Csíkszereda; Tiboldi Beáta: Csíki Anyák Egyesületének elnöke, Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége erdélyi régiófelelőse
14:20 – 14:40 Palojtay Márta (Kárpátalja): Miért nem mondta senki? – az átélt abortusz hatása a nőre és a családra. Mentálhigiénés lelkigondozó, a Család és Élet Egyesület vezetője
Kávészünet II.:
14:40 – 14:50
Jó gyakorlatok:
Hozzászólások és kérdések a két délutáni szekció előadóihoz:
A kerekasztalt vezeti: Megyeri Valéria és Frivaldszky Edit
Egy formálódó nagy nemzetközi projekt bemutatása:
Üléselnök: Balásházy Imre és Krúdy Tamás
A háromnapos konferencia zárása:
A magyar-angol szinkrontolmácsolás a rendezvény első napján, valamint a 2. és 3. napon a kerekasztal beszélgetések alatt biztosítva lesz.
Minden előadás online magyar és angol nyelven hallgatható lesz.
© All Copyright 2025 by Családtudományi Szövetség